Apache Software Foundation rozważa zamknięcie OpenOffice’a, bo przegrywa z LibreOffice
Apache Software Foundation nie wyklucza rezygnacji z rozwijania darmowego pakietu biurowego Apache OpenOffice. Przyczyną jest rosnąca popularność konkurencyjnego projektu LibreOffice i kurczący się zespół deweloperów OpenOffice’a.
O niełatwej sytuacji rozwijanego od 2002 r. darmowego (w podstawowej wersji) pakietu biurowego OpenOffice (obecnie Apache OpenOffice) poinformował w internecie Dennis Hamilton, wiceprezes projektu.
Hamilton nie ukrywa, że od dłuższego czasu Apache OpenOffice ma trudności w dalszym rozwoju spowodowane kurczącą się liczbą deweloperów i programistów zaangażowanych w prace nad pakietem.
Duża część osób pracujących wcześniej dla Apache OpenOffice przeszła do konkurencyjnego projektu - LibreOffice udostępnianego od 2011 r. przez Document Foundation. Efektem kurczenia się zespołu deweloperów są coraz rzadsze aktualizacje pakietu. Ostatnia duża aktualizacja oznaczona symbolem 4.1.2 została wprowadzona w październiku ub.r. i była jedyną w ciągu 12 miesięcy. Tymczasem LibreOffice doczekał się w ub.r. 14 mniejszych i większych aktualizacji.
Dennis Hamilton przyznaje, że jednym z największych problemów związanych z powolnym wprowadzaniem nowych wersji OpenOffice’a jest zagrożenie dla bezpieczeństwa użytkowników. W pakiecie pojawiają się bowiem luki w zabezpieczeniach, które nie są łatane w związku z rzadkim pojawianiem się aktualizacji.
W tych warunkach kierownictwo projektu Apache OpenOffice w porozumieniu z Apache Software Foundation rozważa zakończenie rozwijania pakietu. Na razie nie zapadły jeszcze wiążące decyzje, jednak możliwość zamknięcia projektu staje się coraz bardziej prawdopodobna.
Hamilton wyjaśnia, że w przypadku zakończenia prac nad OpenOffice jego kod źródłowy będzie nadal ogólnodostępny w internecie, nie pojawią się jednak żadne nowe dodatki. Nowi użytkownicy chcący zainstalować pakiet będą informowani o tym, że nie mogą spodziewać się wsparcia ani aktualizacji i powinni rozejrzeć się za innym darmowym pakietem.
W przypadku zamknięcia projektu zlikwidowane zostaną listy mailingowe oraz fora dyskusyjne dla użytkowników i deweloperów, podobnie jak konta pakietu na Twitterze i Facebooku. Rozwiązaniu ulegnie kierownictwo Apache OpenOffice, jednak oficjalny adres mailowy zostanie zachowany m.in. po to, by obsługiwać prośby związane z wykorzystaniem marki OpenOffice.
Hamilton zaznacza, że wszystkie te zabiegi są na razie hipotetyczne, jednak użytkownicy praktycznie w każdej chwili mogą się spodziewać zakończenia wsparcia i dalszego rozwoju OpenOffice’a.
Pomimo trudności w rozwoju najstarsza darmowa alternatywa dla komercyjnego MS Office jest wciąż popularna wśród użytkowników. Od maja 2012 r. pakiet został ściągnięty z sieci ponad 160 mln razy, w samym ub.r. liczbę instalacji szacuje się na 29 mln.
Dołącz do dyskusji: Apache Software Foundation rozważa zamknięcie OpenOffice’a, bo przegrywa z LibreOffice
A w czym jest on lepszy od Libre Office? Nie lepiej skupić się na rozwoju jednego pakietu?