SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Amerykańskie stany oskarżają Google

Prokuratorzy z 10 stanów USA wnieśli wspólny pozew skierowany przeciwko Google. Internetowy gigant jest oskarżany o stosowanie monopolistycznych praktyk na rynku reklamowym i zmowę cenową z Facebookiem. Google twierdzi, że zarzuty są bezpodstawne.

Google (którego właścicielem jest holding Alphabet) należy obecnie do największych firm technologicznych na świecie, jednak rynkowa strategia koncernu od dawna budzi kontrowersje.

Z tego powodu Google spotkał się z wymiernymi konsekwencjami, do tej pory głównie na rynku europejskim. Przykłady: w 2017 r. koncern otrzymał 2,42 mld euro kary od Komisji Europejskiej za faworyzowanie swojej porównywarki cenowej, w 2018 r. KE ukarała Google kwotą 4,34 mld euro za praktyki monopolistyczne związane z systemem Android, zaś w 2019 r. koncern otrzymał od KE karę w wysokości 1,49 mld euro za monopol w reklamach internetowych.

Czytaj także: KE chce ściślejszej kontroli nad gigantami internetowymi. Kara do 10 proc. rocznego obrotu, groźba podziału

10 stanów kontra Google

Niedawno kłopoty dotknęły Google także na rodzimym rynku amerykańskim. W październiku br. Departament Sprawiedliwości USA oraz 11 prokuratorów stanowych skierowali do sądu pozew przeciwko koncernowi. Google został oskarżony o stosowanie praktyk monopolistycznych związanych z jego wyszukiwarką internetową, która jest obecnie najbardziej popularnym tego typu narzędziem na świecie.

Teraz Google czekają następne problemy w Stanach Zjednoczonych. Prokuratorzy reprezentujący 10 stanów USA oskarżyli koncern o kolejne naruszenia. Na liście autorów pozwu są stany Teksas, Arkansas, Idaho, Indiana, Kentucky, Missisipi, Missouri, Dakota Północna, Dakota Południowa i Utah.

Tym razem chodzi o stosowanie przez Google praktyk monopolistycznych na rynku internetowej reklamy. W pozwie zarzucono firmie m.in. że narzuca ona swoim klientom sprzedaż wiązaną wśród posiadanych przez siebie narzędzi reklamowych, zaś przejęcie przez Google platformy DoubleClick w diametralny sposób zmieniło układ sił w reklamie online i przesunęło koncern w stronę monopolu.

To nie wszystko. W pozwie prokuratorzy twierdzą też, że w 2017 r. Google i Facebook zawarły ze sobą niedozwoloną umowę, w ramach której porozumiewały się w sprawie cen reklam.

Czytaj także: 40 stanów USA szykuje pozew w sprawie praktyk monopolistycznych Facebooka

Zgodnie z oskarżeniem polityka Google doprowadziła do skutecznego wyeliminowania konkurentów i zajęcia dominującej pozycji na rynku reklamy online w sposób niezgodny z przepisami.

Google zaprzeczył sformułowanym w pozwie oskarżeniom określając je jako bezpodstawne. Facebook nie skomentował na razie sprawy.

Zysk netto Alphabet wyniósł w III kwartale 2020 roku 11,25 mld dolarów, w porównaniu do 7,07 mld dolarów zysku w analogicznym okresie roku 2019.proc.). W tym samym czasie o 14 proc. zwiększył się przychód holdingu - z 40,5 mld dolarów do 46,17 mld dolarów. Samo Google zanotowało przychód w wysokości 46,02 mld dolarów, co także oznacza wyraźny wzrost rok do roku (z 40,23 mld dolarów), a zysk operacyjny zwiększył się z 9,18 mld dolarów do 11,21 mld dolarów.

Dołącz do dyskusji: Amerykańskie stany oskarżają Google

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl